Průvodce koupí ojetého vozu

Chystáte se koupit ojetý vůz? Pojďme se společně podívat, jak co nejefektivněji na to.

Kde koupit?

Tato část je jednoduchá - online inzertní servery jsou tou nejpohodlnější cestou, jak vybírat, pokud tedy víte, jaký vůz sháníte. Tím nemyslíme přímo značku a model vozu, ale spíše to, že tušíte, k čemu má vůz sloužit, jak dlouho ho chcete mít, kolik km ročně najezdíte. Je vždy lepší se rozhodovat mezi několika značkami, než se hned ze začátku zaměřit jen na jeden konkrétní model. Pokud se na začátku neumíte rozhodnout, můžete využít služeb odborníků, kteří s Vámi nákup proberou a pomohou Vám s jeho realizací včetně prohlídky vozu technikem, sepsání smlouvy, upozorněním na časté triky autobazarů nebo výběru vhodného pojištění.

Při vyhledávání máte vždy možnost zvolit několik kritérií, podle nichž se výběr zúží. Zpravidla to je cena, lokalita (asi se nebudete chtít jet podívat na vůz v Ostravě, pokud jste z Chebu), typ auta, servisní knížka, klimatizace a další parametry. V okamžiku, kdy Vaše preference zúží výběr na jeden či dva konkrétní modely, můžete ještě prohledat specializovaná fóra konkrétní značky, kde se často vyskytují zajímavé vozy přímo od jejich majitelů.

Jakmile se rozhodnete jet se na vybraný vůz podívat, zkuste si v blízkém okolí najít i další podobný vůz, ať máte srovnání. Platí zde pravidlo nekupovat první vůz. Z bezprostředního dojmu pozná i laik, který vůz je v lepším stavu.

Na prohlídku sebou vezměte nějakého známého. Pokud prodávající vyvíjí nějaký tlak ohledně prodeje, je lepší mu čelit ve dvou, případně získat názor od další osoby. Pokud máte o voze pochybnosti, zkuste vyhledat pomoc odborníka anebo vůz alespoň vezměte do nejbližšího servisu, kde Vám mechanik na základě prohlídky popíše technický stav vozu. Cena za takovouto prohlídku je okolo 500 Kč a pokud budete chtít napojit vůz na autodiagnostiku, počítejte s dalšími 300 Kč. Na prohlídce se nevyplatí šetřit, obzvlášť pokud kupujete vůz v cenové relaci nad 100.000 Kč.

Pokud si s prodávajícím plácnete, věnujte pozornost kupní smlouvě, aby na ní byly všechny základní náležitosti. Nezapomeňte se s prodávajícím domluvit na postupu při přepisu vozu na Vaši osobu. Tuto změnu provádí příslušné magistráty nově (od 1.1.2015 se změnou legislativy) v místě trvalého bydliště prodávajícího a samotný přepis se musí uskutečnit buď za přítomnosti prodávajícího i kupujícího, nebo za přítomnosti jen jednoho z nich. V takovém případě musí osoba která nebude přepisu přítomna dodat úředně ověřenou plnou moc (postačí ověření za 30 Kč na pobočce České pošty). Celou akci může provést i třetí osoba, v tom případě ale musí mít plné moci jak od kupujícího, tak prodávajícího. Polopřevody, tj. odhlášení na nového majitele bez okamžitého přihlášení a vydání nové registrační značky, již nejsou povoleny.

Před koupí buďte srozumněni s tím, že každý ojetý vůz čeká nějaká investice. Záleží jen na čase, kdy se tak stane. Předvídejte problémy a nechte si rezervu na případnou opravu. Pokud je možná investice pro Vás překážka, kupte si nový či předváděcí roční vůz. I zde se sice může vyskytnout problém, ale je krytý zárukou výrobce vozidla.

Tipy před koupí

Nenašli jste to co hledáte?

Nenašli jste auto podle Vašich představ? Napište nám, jaké auto hledáte a my se pokusíme Vám Váš vysněný vůz najít.

Čím přesněji uvedete své požadavky, tím lépe budeme schopní najít auto, které bude vyhovovat Vašim představám.