Průvodce prodejem ojetého vozu

Chystáte se prodat ojetý vůz? Pojďme se společně podívat, jak co nejefektivněji na to.

Kde prodat?

První otázka k zamyšlení směřuje k možnostem prodeje podle toho, jak moc na prodej spěcháte.

Potřebujete peníze rychle

Pokud potřebujete peníze za Váš vůz rychle, a tedy jste ochotni prodat ho pod tržní cenou, navštivte některý z výkupů. Je pravidlem, že velké autobazary Vám v průměru zaplatí více, než ty malé. Pokud víte, že Váš vůz je kupujícími v Česku oblíben (typicky Škoda), dokonce můžete poprosit výkupčího, aby k Vám přijel a vůz ocenil na místě, popřípadě Vám rovnou vyplatil peníze. Čím méně olíbený model vozu prodáváte, tím bude těžší dohodnout se na tomto pohodlném přístupu a nakonec Vám možná nezbyde než se do výkupu vydat po vlastní ose. Pokud je ve Vaší blízkosti více autobazarů provádějících výkup, zjistěte si, který by zaplatil více.

Výkupní cena se může lišit v závislosti na ročním období nebo na tom, zda konkrétní výkup eviduje poptávku po tomto typu vozu ze strany svého klienta. Pokud se s výkupem dohodnete na ceně, obvykle je Vám hned vyplacena - vy jen podepíšete smlouvu, odevzdáte vůz a veškerou dokumentaci k němu. Možná Vám bude vrtat hlavou, za kolik výkup Váš bývalý vůz prodá. Pokud máte trochu času, do několika dnů se vůz objeví v jeho nabídce na internetu, takže sledujte online inzerci a uvidíte, jaká je přibližná tržní cena. V případech výkupů bývají marže velmi různé a závisí zejména na pravděpodobnosti, jak rychle se vykoupený vůz prodá - můžeme se tedy setkat jak s 10%, tak i 70% marží.

Na prodej nespěcháte

Pokud na prodej úplně nespěcháte, anebo si nejprve chcete vyzkoušet vůz prodat napřímo, je velmi pravděpodobné, že ho prodáte za tržní cenu, tj. za takovou cenu, kdy budete spokojeni jak Vy, tak i kupující. I zde jsou dvě alternativy, jak prodat.

Komisní prodej

Umístění Vašeho vozu do autobazaru za Vámi požadovanou cenu, kdy si prodejce naúčtuje provizi za zprostředkování obchodu. Ta je většinou nízká, tedy rozumná. Nevýhodou je, že komisní prodej je v České republice na ústupu a funguje spíše v menších městech, a také skutečnost, že do doby, než se vůz prodá, nejste mobilní (vůz musí být vystaven v bazaru) a zároveň jste za vůz zatím neobdrželi žádné peníze.

Tištěná či online inzerce

Šance na úspěšný prodej v tomto případě exponenciálně stoupá s tím, kolik toho o Vašem voze víte, jak jste o něj pečovali a jakým způsobem tyto zkutečnosti umíte doložit. Za velmi nízký, většinou týdenní či měsíční, poplatek můžete zveřejnit Vaši nabídku včetně popisu vozu a fotografií, a čekat, až se ozve ten pravý zájemce. Nevýhodou je prvotní investice do času stráveného vytvořením (zadáním) inzerátu, značnou výhodou je pak úplná kontrola nad prodejní cenou. Pokud je pro Vás tato alternativa nejzajímavější, pak jste na správném místě a můžete využít naší služby, která Vám umožní přístup na online tržiště ojetých vozů přímo od majitelů. Díky nám bude kupující komunikovat přímo s Vámi bez jakékohokoliv dalšího prostředníka a dalších nákladů a provizí.

Jak prodat?

Pokud jste rozhodli, že Váš vůz prodáte sami, věnujte nějaký čas přípravě inzerátu. Ta zahrnuje relativně detailní popis vozu, který zjistíte jednak z Technického průkazu (označení jako Osvědčení o registraci vozidla část II., laicky “velký technický průkaz”) a také ze subjektivního popisu. Zde se nebojte uvést všechny skutečnosti, které ukáží Vaše vozidlo v dobrém světle (např. faktury za opravy za poslední 2 roky, řádně vedená servisní knížka nebo kontakt na servis, kde byl vůz kontrolován). Protože obrázek je více než tisíc slov, je potřeba věnovat velkou péči fotodokumentaci vozidla.

Tvorba vypovídajících fotografií

Stanovení ceny

Stanovit tu správnou cenu není jednoduché, ale zkuste se podívat na nějaký inzertní server, kde se prodává podobný automobil. Cenu můžete lehce nadsadit, abyste dali prostor případnému vyjednávání ze strany potenciálního kupce. V případě prodeje bez prostředníka dosáhnete vyšší ceny než při výkupu. Nakonec jedna rada - uvádějte pravdivé údaje. Skutečnost zájemce snadno odhalí v okamžiku, kdy se na vůz přijede podívat.

Nenašli jste to co hledáte?

Nenašli jste auto podle Vašich představ? Napište nám, jaké auto hledáte a my se pokusíme Vám Váš vysněný vůz najít.

Čím přesněji uvedete své požadavky, tím lépe budeme schopní najít auto, které bude vyhovovat Vašim představám.